Kategoriler

  Geçmiş Aramalar

   Arama Önerileri

    Geçmiş Aramalar

     Pierre Cardin’den Kıyafet Bakım Tüyoları

     8 Haziran 2022

     Birbirinden farklı tarzda ve kumaş yapısındaki giysileri uzun yıllar boyunca muhafaza etmek için kıyafet bakım tüyolarına hâkim olmanız gerekir. Bu sayede zamansız şıklığı deneyimleyerek kıyafete ayırdığınız bütçeyi tasarruflu kullanmış olursunuz. Renk solması, kumaş aşınması ya da şekil bozukluğu kıyafetlerin zaman içinde yanlış uygulama ve bakımlar sonrası başlarına gelen birkaç yıpranma belirtisidir. Bunu engellemenin en temel yolu uygun yönergeler doğrultusunda kıyafet bakımı gerçekleştirmektir. Bir kıyafetin sezonlar boyunca yıpranmadan kalabilmesi yalnızca kumaş kalitesine bağlı değildir. Doğru talimatları uygulayarak temizlenmeyen ve kurutulmayan kıyafetler zaman ilerledikçe daha kolay deforme olur. Pierre Cardin kıyafet bakım tüyolarını takip ederek siz de raf ömrünü uzun tutacağınız tasarımların keyfini çıkarabileceksiniz. Dilerseniz temizlikten kurutmaya kadar kıyafetlerinize nasıl bakmanız gerektiği hakkındaki tüyolarımızı birlikte inceleyelim.

     Elbiselerinizi Nasıl Yıkamanız Gerektiğine Dair Bilgiler

     Giysilere özel bakım için bilinmesi gereken ilk kural temizliktir. Günlük kıyafetlerde temizlik uygulamaları her ne kadar biliniyor gibi görünse de gözden kaçan detayların da olduğunu söylemek yanlış olmaz. Giysilerin kaliteli kumaş yapısını korumak için öncelikle kıyafet etiketinde yer alan talimatlara harfiyen uymak gerektiğini bilmelisiniz. Çamaşır makinelerinde farklı program ve sıcaklık ayarlarının bir arada olduğu düşünüldüğünde etiket talimatlarının önemi bir kez daha gözler önüne serilmektedir. Uzun ömürlü kıyafet deneyiminin altın kuralı doğru deterjan ve su sıcaklığına sahip olmaktır. Bunun için ise deterjan seçimi ve doğru su derecesi belirlemekle başlamalısınız. Sonrasında dikkatinizi bazı kıyafetlerin temizliği üzerinde toplayarak giysilerinizin uzun yıllar, yıpranmadan sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz.

     Bazı Kıyafetler için Özel Bakım Gerektiren Durumlar Vardır

     Kıyafetlerin çoğu benzer yıkama talimatları özelinde temizlense de bazı giysiler için spesifik durumlar gerekebilir. Bu kıyafetlerden bazıları denim pantolonlar, desenli gömlekler, ceketlerdir. Ek olarak ayakkabıların da temizliği konusunda bazı noktaların altını çizmek gerekebilir. Denim pantolon temizliğinde dikkat etmeniz gereken suyun derecesidir. Gereğinden fazla sıcak su pantolonun şeklini bozabilir ve aynı şekilde soğuk su ise dilediğiniz temizliği sunmayabilir. Denim pantolonlar için ideal su derecesi 40-50 derecedir. Tişört temizleme önerileri her ne kadar benzerlik gösterse de bazı ince detaylar kıyafet çok daha uzun süre sizinle kalmasına yardım eder. Örneğin baskılı tişörtlerinizi yıkarken ters çevirerek baskıların iç tarafta kalmasını sağlarsanız deformeleri engellersiniz. Aynı durum desenli gömlek temizliği için de geçerlidir. Kıyafetlerin desenli kısımlarını mümkün mertebe iç tarafta bırakmaya dikkat etmelisiniz. Kadın ve erkek ceket modellerinde temizlik için profesyonel bir yardım alarak kuru temizlemeye başvurmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde kıyafetinizin şeklinde bozulmalar meydana gelebilir. Günlük ayakkabıların bakımı diğer tüm modellerde olduğu gibi ayak sağlığı açısından önem teşkil eder. Düzenli aralıklarla ayakkabınızı havalandırmaya, nemli bir bez yardımıyla dış yüzeyini temizlemeye özen göstermelisiniz. Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz özel materyallerle detaylı bir temizlik sağlamanız da mümkündür.

     Ceketlerde Hassas Temizleme
     Ceketlerde Hassas Temizleme

     Kıyafet Bakımına Özel Renk Koruyucu Tüyolar

     Kıyafet bakımıyla ilgili belki de en merak edilen tüyolardan biri renk koruma üzerinedir. Kıyafetlerinizin renklerini muhafaza ederek çok daha uzun süreli bir kullanım deneyimi elde edersiniz. Renk koruyucu tüyolar arasında dikkat etmeniz gereken ilk etmen yıkama ayarıdır. Renkli kıyafetleriniz 30 ile 40 derece suda ortalama sıkma devriyle yıkamanız gerekir. Ayrıca renkli kıyafetleri renk tonlarına göre sınıflandırarak yıkamaya özen göstermelisiniz. Yıkama sonrası dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise kurutma tekniğidir. Renkli çamaşırlarınızı elinizden geldiğinde direkt güneş ışığına maruz bırakmadan kurutmak son derece faydalı olacaktır. Pierre Cardin tasarımları kaliteli kumaş yapıları gereği yıpranmalara karşı ekstra dayanıklıdır. Yukarıda bahsettiğimiz kıyafet bakım tüyolarıyla birlikte giysileriniz dilediğiniz kadar uzun bir süre sizinle kalacaktır.